Sabrana djela - Katoličke organizacije


Dr. IVAN MERZ

KATOLIČKA AKCIJA


Narav i definicija - cilj - sredstva

Dođi Kraljevstvo Tvoje!

Šibenik, 1927.
Pučka tiskara Šibenik.
Knjižnica Novi Život, Svezak 4.

"Bitni načelni program: Neposredno proučavanje velikih socijalnih Enciklika... Obrazovani katolici, poglavito intelektualna elita omladine mora da smatra svojom veoma časnom dužnošću da crpe katolička socijalna načela u nauci Papa ili, da se još točnije izrazimo, u samome tekstu Enciklika. To ih ne smeta da se bez štete služe kojim pomoćnim priručnikom." (V. Honnay, S.J. , U Les Cercles sociaux de Doctrine catholique; Louvain 1926.; p. 139.-140.)


PREDGOVOR

Zamolio me je veleučeni Dr Ivan Merz da napišem predgovor njegovoj brošuri "Katolička Akcija-Narav i Definicija-Cilj-sredstva", pa se rado odazivljem jer znam da ću po svojoj pastirskoj dužnosti i na ovaj način doprinijeti tako svetom i potrebitom sredstvu u naša vremena za širenje Kristova Kraljevstva - to jest Katoličkoj Akciji.

Iako je već temeljito pregledao rukopis jedan od naših najzaslužnijih starih radnika u katoličkoj akciji - svećenik i doktor - ipak, prije nego udijelim svoj "imprimatur" jer se knjiga tiska u mojoj rezidenciji, a prije također nego napišem svoj predgovor, smatrao sam svojom dužnošću da ovu brošuru pomno pročitam i svestrano proučim.

Meni se čini da je ova brošura veoma aktualna. Ona izbjegava sporna pitanja, a nastoji zaći u samu bit katoličke akcije. Ona će doći dobro vodstvu naših katoličkih društava, a i samom svećenstvu, na vlastito dušobrižništvo i duhovnim vođama istih društava, jer se ovi u prvom redu moraju zanimati za katoličku akciju.

Podvlačim da se svećenstvo u prvom redu mora interesirati za katoličku akciju, jer slavno vladajući Sv. O. Papa Pio XI. odmah u svojoj prvoj Enciklici "Ubi arcano" od 23. decembra 1922. svim biskupima i ordinarijima čisto kaže da je Njemu katolička akcija veoma mila, te da svi moramo - posebice svećenici, uvijek združeni u ljubavi i posluhu prema svojim biskupima - uložiti svu brigu da katolička akcija sve bolje napreduje. Iako ovo izgleda teško i naporno duhovnim pastirima i vjernicima, ipak - poručuje Sveti Otac - mora se katoličku akciju smatrati za jednu od najpoglavitijih savremenih dužnosti pastirskoga zvanja i kršćanskoga života.

Dužnost je sloga svakoga katolika, a poglavito svećenika, da se upozna s katoličkom akcijom te u njoj sudjeluje po svom položaju i mogućnosti. Svećenici zbog svoje pastirske revnosti, a vjernici zbog kršćanske dužnosti. Svi naime moramo sudjelovati u ostvarenju Kristova Kraljevstva, najprije u svojoj duši a ujedno u dušama svoje braće te u socijalnom životu.

O ovoj važnoj stvari Sv. O. Papa Pio XI. često govori katolicima u raznim prigodama kroz ovo pet godina svoga pontifikata. Ovim On pokazuje kako mu je veoma na srcu katolička akcija kao jedno od najuspješnijih sredstava za spašavanje duša.

Baš se ovih dana Sveti Otac dotiče ovoga pitanja u svom pismu od 24. januara te godine koje je upravio svom državnom tajniku kardinalu P. Gasparriu ("Osservatore Romano" od 24.-25. 1. 1927.). "Uvijek smo mislili - veli Sveti Otac - i zahtijevali da mora biti ne samo osebina, već i bit katoličke akcije njezina religiozna svrha tako da smo već u prvoj Našoj Enciklici "Ubi arcano" naglasili da je katolička akcija sudjelovanje laikata u hijerarhičnom apostolatu, i podvukli smo kako je pastiri duša moraju smatrati bitnom dužnošću svoje službe, a vjernici dužnošću kršćanskoga života." Shvatljivo je stoga za svakoga što Pio XI. u spomenutom pismu ističe "da katolička akcija kako u sebi tako u svim svojim organizacijama mora biti i hoće da se drži iznad i izvan svake političke stranke".

Pisac ove brošure drži se ovih načela i direktiva Sv. Oca. Ja stoga želim obilnog uspjeha njegovu trudu i da vođe naših katoličkih društava, držeći se u svom radu ovih glavnih misli uspješno vode razne organizacije koje su im povjerene.

Nego, ako Bog ne sagradi kuću, uzalud se muči oko nje onaj koji je gradi. Stoga molim Boga da blagoslovi svete namjere i trud pisca te da tako i ova brošura doprinese kamenčić ostvarenju Kristova Kraljevstva u ljudskoj zajednici: "Veni Domine Jesu! - Adveniat regnum tuum!"

U Šibeniku, na blagdan Sv. Franje Saleškoga, 29. siječnja 1927.

Dr. Fra Jerolim Mileta
biskup šibenski.

UVOD

Nastojat ćemo prikazati Katoličku Akciju koja je postala u našim krajevima jednim od najsuvremenijih sredstava duhovne pastve. O njoj se mnogo pisalo. Naša je nakana da pokažemo njezinu veliku zadaću, poglavito u okviru božanske misije svete Crkve.

Cijelu ovu radnju razdijelili smo u tri dijela. Ponajprije prikazujemo narav Katoličke Akcije. Ona je apostolat svjetovnjaka. Ovaj se apostolat razlikuje od drugih svjetovnjačkih apostolata što je to socijalan apostolat. Ali i u drugim vjekovima su svjetovnjaci pomagali svetu Crkvu u socijalnom apostolatu. Posebno je obilježje Katoličke Akcije što ona provodi taj svjetovnjački socijalni apostolat u društvu koje je nekada bilo kršćansko, a sada je dekristijanizirano.

Drugi dio pokazuje kako je cilj Katoličke Akcije da se ostvari socijalno kraljevstvo Isusa Krista. Socijalno Kraljevstvo Kristovo jest onakav poredak u svjetovnom društvu koji čovjeka potiče na krepostan život i time stvara preduvjete da duša spozna i uzljubi Boga te tako postigne svoju konačnu svrhu. Nažalost je sadašnje društvo zbog liberalnoga laicizma daleko od Kristovoga poretka, a Katolička Akcija jest jedno suvremeno sredstvo Crkve Božje kojim ona ostvaruje poredak Isukrstov u svjetovnom ljudskom društvu.

Napokon su sredstva kojima se služi Katolička Akcija u ostvarenju socijalnoga Kraljevstva Isusa Krista vrlo točno određena. Ona su trojaka: Prije svega dolazi uzgoj volje prema asketsko-mističkim načelima i izobrazba uma u duhu filozofsko-teološkom. Zatim se prelazi na specifičnu sociološku izobrazbu; na proučavanje one nauke koja se znanstveno bavi socijalnim Kraljevstvom Kristovim i svim njegovim sastavnim dijelovima: pojedincima, obiteljima, društvima, državama, međunarodnim društvom i dr. Ova se sociološka djelatnost kreće u dva pravca: u stvaranju takozvanog unutarnjeg socijalnog Kraljevstva Kristovog i time usporedo u promicanju vanjskoga Kristovog Kraljevstva. Prvo činimo, ako sve organizacije Katoličke Akcije izgrađujemo u duhu kršćanskoga pravnog poretka (Pravila, Poslovnici), a vanjsko Kraljevstvo promičemo primjenjujući načela katoličke sociologije na svjetovno društvo izvan Katoličke Akcije. To činimo poglavito prema onim Papinim Enciklikama i uputama mjesnih Biskupa koje su sociološkoga sadržaja. A sav ovaj asketsko-mistički, filozofsko-teološki i sociološki uzgoj stavlja se u službu spašavanja i posvećivanja duša.

Po Katoličkoj se Akciji Crkvi Božjoj krči put u svjetovno društvo. Crkva preko Katoličke Akcije širi unutarnje Kraljevstvo Božje, Kraljevstvo Milosti posvećujuće i tako pripravlja neumrle duše za Vječno Kraljevstvo Slave prema kojemu moraju kao prema svojoj konačnoj svrsi da teže sva ljudska nastojanja.