ČAROBNA  LJEPOTA

Liturgijska molitva

 

Razgovor Crkve zaručnice i božanskog Zaručnika Krista

 

Čovjekova vrijednost i veličina stoji u njegovu odnosu s Bogom koji se ostvaruje u prvom redu kroz molitvu. Već u godinama mladenaštva, kako se to vidi iz zapisa njegova dnevnika, Ivana privlači svijet molitve. Molitveni će se život u njemu sve više razvijati, te će mu postupno cijeli dan biti ispunjen duhom molitve. Ivan je prakticirao i druge oblike molitve, napose razmatranje i kontemplaciju slijedeći u tome ignacijansku duhovnost.

Liturgija - službeno bogoslužje Katoličke Crkve - bilo je središte Ivanova duhovnog, molitvenog života. Iz srca liturgije, a to je sv. misa - euharistija,  Merz je dnevno crpio snagu i apostolski žar.  Njegovo zanimanje za liturgiju potječe još iz studentskih dana. Liturgija kao mjesto i izvor molitve postupno ga je toliko zainteresirala da je za predmet  svoje doktorske disertacije obradio utjecaj liturgije na francuske književnike. Promicanjem liturgijske svijesti i liturgijskog života, te svojim člancima o liturgiji, postao je jednim od prvih promicatelja liturgijske obnove u Crkvi u Hrvata. Merz je liturgiju  promatrao i s umjetničkog vida ukoliko prema njoj teže sve umjetnosti. Njegove divne misli o liturgiji koje ovdje donosimo, otkrivaju nam svetište njegove duše, koja je bila u stalnom sjedinjenju s Bogom i u težnji da mu pjeva neprestanu hvalu.

 

Život duše u zajedništvu s Isusom

Među svim krepostima prvo mjesto zauzima krepost pobožnosti, koja nas potiče da odajemo Bogu dužnu čast. Kontemplacija (duboki vjerski život), život duše u neprestanoj zajednici s Isusom, jest najbolji život... (84)

 

Kako dobro obavljati molitvu razmatranja

Podsjećam vas na sljedeće glavne momente svakog razmatranja. Prvo je da pripravite sam predmet. To ste učinili u predvečerje. Dolazi kajanje za grijeh - tu morate biti vrlo konkretni - i molitva da vam se on oprosti.  Sjetite se prisutnosti Božje: osjećate da je On uz vas i da vi u Njegovoj prisutnosti klečite i da On budno pazi kako ćete obaviti vaše razmatranje. Možete si također predočiti da Isus na vas gleda iz svetohraništa. - Kada ste svjesni te prisutnosti, izgradite u vašoj mašti okolicu u kojoj se npr. zbiva evanđeoska scena. Pri ovom razmatranju nije glavno da se u vama užežu veliki i žarki osjećaji; glavno je da stvorite posve konkretne odluke, kako ćete istoga dana pridonijeti neke žrtve suzbijanja stanovitih grijeha ili čineći neko dobro djelo. Pri podizanju prikažite vaše odluke, vaše žrtvice u zajednici sa žrtvom Isusovom Bogu Ocu i molite ga da vas se udostoji primiti i da vas sama jednom učini dionikom druge Božanske osobe, da vas ona unese u samo srce Presvetog Trojstva. (18)

 

 

Meditacija pomaže duhovnu ravnotežu

Redovita, konsekventna meditacija jedino je sredstvo da čovjek na zemlji ne izgubi nikada ravnotežu i da se radosno iz dana u dan s Kristom raduje ili s Njime trpi. (Pismo ing.Dragi Maroševiću; 171, str.91)

 

Liturgija - centralna umjetnost, izražaj duše Crkve

Kao što je teologija centralna znanost, tako je liturgija centralna umjetnost. Ona je sasvim objektivna i odgovara Wagnerovu idealu, koji je htio sve umjetnosti sjediniti u jednu. Liturgija je izražaj duše Crkve, na njenu bi temelju bilo lako izraditi teoriju umjetnosti. U liturgiji se, kao u kakvu zrcalu, ogledava život Kristov. Liturgija je dosegla vrhunac: ona je najveća umjetnička tvorevina koja postoji na svijetu, a uz to je centralna umjetnost, jer umjetnički prikazuje život Kristov, koji je centar povijesti. (D, Beč, 5.IV.1920.)

 

Razgovor Zaručnice i božanskog Zaručnika

Liturgija je službena molitva Crkve, službena molitva Zaručnice Kristove, razgovor između Zaručnice i božanskog Zaručnika. O, kako mi rado prisluškujemo kada se dva veoma mudra čovjeka međusobno razgovaraju; nama se čini da se naše grudi proširuju i da mi postajemo mudrijima. A što biva tek onda kada prisluškujemo razgovor između Krista Boga i njemu slične Crkve? Zar da sav taj idejni svijet ostane za nas bespredmetan, da ne digne naše živote do neizmjernih visina božanskog života? Oh ne! (18).

 

Liturgija -  projekcija Neba na zemlju

Što se tiče same sv. Liturgije, to je ona najbolji vod, koji nam otkriva na vrlo pedagoški način tijekom jedne crkvene godine sve pojedinosti iz života  našega Spasitelja. Crkva je naime Zaručnica Isusova, a duševni život  savršene zaručnice jest savršeni  odraz duševnoga života Zaručnika. Ovaj je unutarnji život te nebeske zaručnice izražen na umjetnički način u sv. Liturgiji. Njene molitve i kretnje, njene melodije i njeni miomirisi projekcija su Neba na zemlju, fotografija su unutarnjeg Božjeg života. U Liturgiji najlakše  možemo spoznavati sve ljepote unutarnjeg života Božjega. Po Liturgiji  najočitije spoznajemo da je Bog, Tvorac svjetova, Bog stroge Pravednosti, Bog Ljubavi, također Bog apsolutne Ljepote; ona nas opaja svojim sjajem i blistavilom i čini nam sve teškoće  naše svete vjere, sve križeve mnogo lakšima. (49)

 

Umjetnički refleks unutarnjega Božjeg života

Gospodin Bog je život, kretanje; ljudske su duše ono ogledalo na kojemu se to kretanje Božje zrcali. Umjetnički refleks unutarnjeg Božjega života je naša sveta liturgija. Ona bez prestanka, dan i noć, zimi i ljeti, od generacije do generacije, svira poput kakvog orijaškog  orkestra i šalje svoje raznovrsne zvukove i melodije natrag svom začetniku. Liturgija je dakle umjetnost "par excellence", jer je ona živa, kao što je i naš Gospodin živ. (11).

 

 

Liturgija se kreće oko presvete Hostije

Svečana je liturgija u neku ruku projekcija neba na zemlju. Središte je neba, ako nam je dopušteno izraziti se na ljudski način, sam Trojedini Bog, a anđeli i sveci oko ovoga obavljaju liturgijske čine. Kao što  je prema sv. Ivanu Jaganjac središte neba, tako se isto sv. Liturgija kreće oko presvete Hostije - oko samoga Isusa Krista. (22)

 

Crkvena liturgijska godina odražava Isusov život

Crkvena godina kao u kakvome pomičnom ogledalu odražava život Isusov od svoga boravka unutar Presv. Trojstva, kroz zemaljski život, pa sve do drugoga dolaska (Sudnji dan). U ovaj su okvir uklopljeni svetački dani, koji su opet umjetnički refleks djelovanja Zaručnice Kristove na zemlji. U njima Crkva razmišlja o životu prvoboraca čovječanstva i daje nam uzore kako valja u najraznoličnijim životnim prilikama, u najčudnijim povjesnim epohama primjenjivati Spasiteljeve ideje na život. (11)

 

O divne li Crkve koja bez prestanka pjeva hvalu Tvorcu!

Sa zemlje se eto neprestano dižu molitve k nebu. Među katoličkim narodima nema sata ni časa kada redovnici ili svećenici ne bi molili božanski časoslov. O divne li Crkve, koja bez prestanka u zajednici s nebeskim vojskama pjeva hvalu Tvorcu! (11)

 

Časoslov - najljepši molitvenik

Uz misal je najljepši molitvenik časoslov. Ne, on nije samo molitvenik, on je s misalom najljepše književno djelo što ga čovječanstvo posjeduje. (11).

 

Tvorac svjetova prisutan u liturgiji

Ako je, dakle, u sv. misi prisutan sam Tvorac svjetova, nestvoreni Bog, to je razumljivo da je prisustvovanje misi vrlo važan čin, da je napokon život s liturgijom, koja nam donosi razne faze iz života Bogo-Čovjeka, bitni život. (22)

 

Kucaji vječnosti

Nakon nekih drugih molitava započe svečana konventualna misa (u trapističkom samostanu). Kako je dostojanstvena! Kako sve ide polako, da čovjek osjeti kucaje vječnosti. Čemu se žuriti, kada čovjek pjeva hvalu Božju radi koje je stvoren?! Čovjek je došao do svoga cilja, on ima samo da motri. (24)

 

Savjeti za plodan duhovni život

Najbolje se razmatra na temelju svete Liturgije. Sve upute mogu se svesti na tri savjeta: 1.Čitaj dnevno duhovno štivo. 2. Razmatraj dnevno na temelju misala. 3. Ne prisustvuj misi, a da se tom prilikom i ne pričestiš. (18)

 

 

Čarobna ljepota liturgije

Liturgija je umjetnička cjelina u kojoj surađuju sve umjetnosti i koja je djelovala na sve umjetnosti. U njoj nije ništa bez značenja... Tako je čarobna ljepota katoličkih obreda - razumije se mi ovdje uvijek mislimo na točno izve-dene, kao što to čine kontemplativni redovi, benediktinci, kartuzijanci, trapisti, donekle franjevci i drugi - da čovjek, koji je jednom osjetio  njene čari, osjeća u duši čežnju da sve ostavi i sav svoj život provede u liturgijskim molitvama, pjevajući dan i noć bez prestanka hvalospjeve Presvetom Trojstvu. (23)

 

Crkvena glazba prati i tumači riječi Božje

No glazba se u neku ruku - i to posve tijesno - veže uz riječ, uz samu Riječ, uz Riječ, koja je bila u početku, koja bijaše u Bogu i koja je sam Bog. Crkvena glazba, glazba što se pjeva u crkvi, ne prati i ne tumači samo molitvu ili riječi koje mi kazujemo, već prati i tumači riječi koje nam je Bog rekao i koje nam On neprestano govori. Liturgijska glazba jest glazba koja sve druge nadilazi. Ona obrađuje i izražava ono što je glavno, bitno, jedino nužno - ljubav k Bogu... Gregorijanska, liturgijska glazba je glazba svetosti. (27)

 

Liturgija povezuje narode

No liturgija ne povezuje samo pojedince jednoga naroda u jednu jedinstvenu cjelinu, već ona  uspostavlja niti između svih naroda i čini ih braćom i djecom jednoga Oca na nebu. (22)

 

Pedagogija u pravom smislu riječi

Na temelju se Liturgije svaka pojedina duša odgaja. Može se reći da je Liturgija pedagogija u pravom smislu riječi, jer pomoću nje vjernik u svojoj duši proživljava sve faze vječnog Kristova života. Po katoličkoj liturgiji svi ljudi na cijeloj zemlji razmatraju istoga dana o istim stvarima i na taj se način učvršćuje svijest o katoličkom jedinstvu svih naroda. Napokon u Liturgiji čovjek na najsavršeniji način odaje Bogu onu čast koja ga zapada. Vjernik, koji se moli liturgijski, pridružuje se korovima anđeoskim, koji neprestano hvale Tvorca i čovjek se zapravo na taj način već na ovoj zemlji počinje vježbati u onoj službi koju će pun radosti i ushićenja obavljati u vječnosti. (18)

 

Sredstvo sveopćeg mira

Sv. liturgija jedno od najmoćnijih sredstava sveopćeg mira. Dok milijuni novina šire narodnu mržnju i laž, Crkva mirno vrši kroz vjekove svoju miroljubivu misiju i daje u ruke svojim službenicima mnoge stotine tisuća brevijara i milijune misala, koji govore o ljubavi k Bogu i bližnjemu... (22)