P R E D G O V O R

 

 

 

Zlatna slova na bijeloj svilenoj vrpci

       HVALA TI, ORLE KRISTOV, ŠTO SI NAM POKAZAO PUT K SUNCU! - Riječi su to ispisane zlatnim slovima na bijeloj svilenoj vrpci vijenca što su ga na Ivanov grob u Zagrebu položili mladi Hrvati iz Vinkovaca, članovi orlovske katoličke organizacije putujući na orlovski slet u Prag 1929. (Ova vrpca s natpisom  sačuvala se do danas i nalazi se u Ivanovu muzeju u Zagrebu.)

       Ta rečenica, napisana godinu dana nakon Ivanove smrti, najbolje izražava što je Ivan Merz značio za hrvatsku mladež: onaj koji mladima pokazuje put k Isusu Kristu, svjetlu svijeta i suncu života.

 Upravo iz tog natpisa uzet je naslov za ovu knjigu, jer su ga sastavili neposredni svjedoci, oni koji su krenuli putem  što im ga je pokazao Sluga Božji Ivan Merz.

       Prvo izdanje Puta k Suncu objavljeno je 1978.g. za 50. obljetnicu Ivanove smrti. Ovo drugo izdanje, nadopunjeno i promijenjeno, objavljujemo u godini kad se otvaraju brojne mogućnosti rada za katoličke laike koji u Ivanu Merzu i njegovu djelu mogu naći izvor nadhnuća i poticaj za svoj rad na širenju Kristova Kraljevstva u dušama.

 

 

Duša Ivana Merza

 A u čemu se sastojao taj PUT K SUNCU, kojim je kročio Ivan Merz i toliki koji su ga slijedili? Odgovor na to pitanje naći ćete u mislima Sluge Božjega, probranima iz njegove bogate duhovne baštine i objavljenima u ovoj knjizi. Iz njegova velikog opusa nastojalo se izdvojiti ono najljepše što nam je Ivan ostavio napisano. Usuđujemo se reći: u njima je izlučena njegova sveta duša, poptuno predana Kristu, koja je do tog predanja došla postupnim razvojem i ustrajnim nastojanjem, vođena nevidljivom milošću Božjom. Iz njegovih misli zrači snaga i svjetlo Božje milosti koja je na mnoge duše snažno djelovala kroz Ivanovo svjedočnastvo i njegovu vjernost istoj milosti.

 

 

Dva dijela knjige i kako je čitati

       Knjiga je podijeljena u dva dijela. U prvom dijelu doneseni su odabrani izvatci iz Ivanova dnevnika kroz koje možemo slijediti njegov duhovni razvoj i uspon prema kršćanskoj svetosti. Zato su i ostavljeni u svome kronološkom slijedu kako su nastajali. Njima su dodani i izvatci iz nekih Ivanovih pisama što ih je Ivan u međuvremenu pisao.

 Drugi dio knjige sadržava dijelove tekstova što ih je Merz napisao u zrelim godinama svoga života, a koji su objavljeni u različnim člancima i studijama, ili su uzeti iz njegove korespondencije, odnosno iz neobjavljenih radova i drugih dokumenata. Ove misli razvrstane su  po tematskim cjelinama. To su već zreli tekstovi, dobro promišljeni, izrečeni s punim uvjerenjem i čvrstinom jednoga dubokog osvjedočenja u istinitost onoga o čemu piše; a Merz je potpuno uvjeren u istinitost kršćanskih istina i moralnih načela za koje je svjedočio snagom svoga dubokoga religioznog iskustva.

       Za bolje razumijevanje pojedinih tekstova valja imati na umu okolnosti i kontekst u kojima su napisani. Kod izvadaka iz dnevnika korisno je uočiti datum kad je određeni tekst napisan, a donesen je na kraju svakog izvatka.  Zanimljivo je vidjeti koliko je Merzu bilo godina kad je zapisao određene misli.

U drugom dijelu knjige, na kraju svakog odlomka nalazi se redni broj bibliografske jedinice, članka ili studije odakle je tekst uzet. Bibliografija svih objavljenih radova Ivana Merza, kao i popis važnijih neobjavljenih radova nalazi se na kraju knjige; dodan je popis i najvažnijih knjiga i studija što su o Merzu do sada objavljeni. Čitatelj će tako naći podatke za eventualno daljnje proučavanje Merčeve duhovne baštine i njegova opusa.

       Razdijeljenost Ivanovih misli i tekstova na manje cjeline s naslovom i podnaslovom pridonosi preglednosti štiva, što omogućuje da se knjiga može čitati uvijek, u predasima i kraćim vremenskim razmacima. Manje cjeline lakše se utiskuju u dušu i pamte.

 

 

Program života i rada

       U prvoj Ivanovoj biografiji objavljenoj 1932.g., četiri godine nakon njegove smrti, autor dr.D.Kniewald zapisao je kako je ime Ivana Merza značilo program života i rada cijeloj jednoj generaciji mladih hrvatskih katoličkih laika. Ova knjiga najboljih Ivanovih misli želi upravo otkriti tajnu toga programa. Misli Ivana Merza pokazuju što je to u njemu bilo da je tako snažno djelovalo na ljudske duše, napose na brojne mlade kojima je postao idejnim vođom, koji su živjeli i ostvarivali njegov program. Često je bila dostatna samo jedna Ivanova misao ili rečenica za rješenje kakvoga životnog problema kako svjedoče pojedini njegovi štovatelji.

 

 

Čovjek kakvog traži Drugi vatikanski sabor

        To je čovjek kakvog traži Drugi Vatikanski sabor izjavio je za Ivana banjalučki biskup Alfred Pichler na proslavi obljetnice Ivanove smrti u zagrebačkoj katedrali 1974. Merz je davno prije Drugog vatikanskog sabora, koji je o laicima izrekao toliko važnih ideja, ostvarivao ono što u našim vremenima Crkva traži od svakoga katoličkog laika.

 

 

Vademecum  katoličkog laika 

       Ova knjiga želi biti u određenom smislu i vademecum - duhovni priručnik katoličkom angažiranom laiku da može bolje ostvariti zvanje laika, koje ima svoj temelj u sakramentima sv.krštenja i sv.potvrde, i na što ga poziva Crkva, napose nakon Drugog vatikanskog sabora. Ivan Merz pokazuje kako se taj poziv laika može ostvariti na najbolji mogući način a koji završava usponom na oltar da bude primjer i svjetlo drugima.

       Ivanov primjer postaje aktualan posebno sada kad se govori o duhovnoj obnovi hrvatskog naroda nakon demokratskih promjena i ostvarenja devetstoljetnog čekanja za vlastitom slobodom i suverenošću.

 

 

Stil i jezik Ivanovih tekstova

       Ivanovi tekstovi, napose dnevnik, nose pečat svoga vremena i u jezičnom smislu. Da bi ostali što više vjerni izvornicima, učinjene su samo najnužnije korekture u skladu s današnjim gramatičkim i pravopisnim zahtjevima. Mnogo toga ostalo je onako kako je Merz napisao. Tako na pr. Ivan često upotrebljava velika slova za riječi vjerskog sadržaja (Milost, Vječnost, Pričest itd.). Upotrebom velikih slova želio je istaknuti svoju vjeru u njihovu spasenjsku vrijednost; istodobno to je još jedno svjedočanstvo njegova dubokoga religioznog iskustva.

____________________________________

 

 

NAPISANO U SVETOM ZANOSU I BLISTAVOM
OKRILJU NERAZJAŠNJENE MILOSTI

       Hrvatski pjesnik Ton Smerdel objavio je o drugoj obljetnici Ivanove smrti u katoličkom križarskom listu Nedjelji od 18.V.1930. komemorativni članak o Ivanu Merzu pod naslovom In gloriosam memoriam (U slavni spomen). Držimo da ovi njegovi retci najbolje pristaju na kraju ovoga uvoda prije nego čitatelj uđe u svetište Ivanove duše.

 

Malo je ljudi, koji su djelom, pismom i riječju tako na mene djelovali i dnevno mi bili uzori u praktičnom radu u Katoličkoj Akciji kao on. Priznajem da ga nikad nisam vidio, ali sam iz svakog rada, koji je on napisao osjetio snagu, jer je možda on bio jedini među nama koji je sve ono što je napisao, napisao u svetom zanosu i blistavom okrilju nerazjašnjene Milosti. To je bila njegova snaga, a i danas je. Zato je mogao djelovati na mladež i baš nju učiniti onom koja će braniti Boga... Osobno sam se divio Merzu, kad sam čitao i čuo o njegovoj aktivnosti, ali ono što me kod njega najviše privlačilo, bila je njegova žrtva, bio je njegov intransigentni idealizam. Ovo nije lirika ni fascinacija, ovo nijesu fraze, jer mislim da su samnom na isti način ovo proživjele stotine naših intelektualaca, a onda skupili ruke svoje i rekli: Bože, neka nas duh našeg pokojnog Merza brani i nek ostane s nama, jer se smrkava, a put je dalek.