KATOLIČKO  NOVINARSTVO

 

 

U apostolskom žaru da što više proširi Kristovu radosnu vijest i pridonese učvršćenju katoličke vjere  u hrvatskom narodu, Ivan se ozbiljno bavio mišlju o osnivanju katoličkog dnevnika. Posjetio je uredništvo francuskih katoličkih novina La Croix u Parizu gdje se upoznao s organizacijom izdavanja lista. Napisao je bio već i pravila za uredništvo jednog takvog dnevnika iz kojih donosimo ovdje pojedine dijelove. Naziv novinama dao je najprije Raspelo a potom Kristov Stijeg.

 

 

 

 

Nacrt pravila za katolički dnevnik Kristov Stijeg

Program je Kristova Stijega da podupre svojim slabim silama uzvišenu misiju papinstva

 

292. Kristov Stijeg osnovan je za obranu Crkve i za proširenje Kraljevstva našega Gospodina Isusa Krista. Potrebno je radi toga da svi oni koji hoće raditi za taj list budu uvijek toga svjesni. Kristov Stijeg se posve i s radošću podvrgava svim direktivama Svete Stolice. On se sa strahopoštovanjem pokorava svome nadležnom episkopatu. Njegova je želja da ih što uspješnije podupre u njihovoj apostolskoj misiji radeći za spas duša u skladu sa svećenstvom, redovnicima i člnovima Katoličkog pokreta.... Kristov stijeg neće zastupati stajalište ni jedne političke stranke, ali si usvaja pravo da brani, analizira s posve katoličkog stajališta vjerska i kulturna načela koja izbiju na javu u javnom životu.... Program je Kristova Stijega da podupre svojim slabim silama uzvišenu misiju papinstva. On će uvijek nastojati da radi po uputama Sv. Stolice i da se služi onim metodama rada koje zagovara Sveti Otac.... Kristov stijeg osnovan je na nadnaravnim temeljima i on će uvijek na ovima ostati. On svoj uspjeh traži samo od Boga samoga. (147)

 

 

 

 

Svojstva članova uredništva katoličkog dnevnika

Neprestano usavršavanje u struci i težnja za svetošću

 

293. Pošto list Kristov Stijeg ima apostolsku misiju, koja se sastoji u tome da se cjelokupna katolička publika izvjesti poglavito o onim pitanjima koja se tiču života Crkve, a uz to mora da registrira s katoličkog stajališta sve pojave javnoga života, to je potrebno da sami redaktori lista budu ne samo katolici, koji se zadovoljavaju s minimumom vjerskoga života. Za svakog su redaktora zato potrebite dvije stvari:

       1. da se neprestano sam izgrađuje u onoj struci čiji mu je referat povjeren;   2. da energično teži za svetošću. (147)

 

 

 

 

 

Pravila za duhovni život članova uredništva Kristova Stijega

Svaki urednik treba biti uključen u

euharistijski pokret i posvetiti se Srcu Isusovu

 

294. Što se tiče druge točke, to svaki urednik mora biti uvjeren da on neće napredovati i neće moći postati duhovnim vođom svojih čitalaca, ako ostane isključen iz euharistijskog pokreta i ako se ne posveti Presv. Srcu Isusovu, koje je danas najjači faktor za rekristijanizaciju društva. Budući da je čovjek odviše slab i jer posve generalni savjeti vrlo rijetko urode konkretnim plodom, to valja od svakog urednika laika tražiti da se obveže sub levi (pod laki grijeh) da će ispunjavati, dok je član redakcije, slijedeće: 1.Posvetit će se Presv. Srcu Isusovu, pričestivši se na devet prvih petaka; 2. Pričestit će se barem dva puta mjesečno (ali se preporuča da to čini svake nedjelje); 3.Ispitat će si dnevno savjest; 4.Dnevno će barem pola sata posvetiti razmatranju, molitvi, duhovnom štivu...;  5. Dnevno će izmoliti jedan Veni Creator (Dođi Duše Sveti); 6. Barem će jednom na tjedan postiti za uspjeh katoličkog pokreta; 7. Nastojat će imati stalnog ispovjednika; 8. Barem jednom će obaviti duhovne vježbe; 9. Pristupit će četiri puta godišnje s ostalim suradnicima, a po mogućnosti s ostalim zaposlenim osobljem, na zajedničku sv.Pričest, koja se ima prikazati za umrle drugove, za svećenički podmladak i uspjeh Katoličkog pokreta; 10. Prije toga će obaviti zajednički križni put; 11. On će, čuje li koji važniji prigovor o pisanju Kristova Stijega koje ne bi bilo u duhu Crkve, o tome pitati savjet kod svog ispovjednika. (147)