Biskup JOSIP SALAĆ
ŠTO NAM JE IVAN MERZ
Prigodom izlaska iz tiska prvog broja Glasila Postulature Ivana Merza, koji je izašao u proljeće 1973. prigodom proslave Dana Ivana Merza 10. svibnja, tj. o obljetnici njegove smrti, pomoćni zagrebački biskup Josip Salać napisao je uvodnu riječ. Donosimo je ovdje u cijelosti.
Merz do kraja života svjedočio za Krista
Navršava se četrdeset i pet godina koje nas dijele od časa kad je Kralj vjekova pozvao k sebi u vječna prostranstva svjetlosti i mira svoga dobrog i vjernog slugu Ivana Merza. To skoro pola stoljeća proteklog vremena nije izbrisalo uspomenu na njega u srcima onih koji su ga osobno poznavali ili su nadahnuti njegovim riječima i primjerom života nastojali ići njegovim stopama u osmišljavanju i vrednovanju svoga životnog puta. I samo se od sebe nameće pitanje što li je u tom mladom čovjeku, kršćaninu, katoliku, profesoru, intelektualcu bilo tako snažno oblikovano da još i danas privlači i oduševljava i potiče na nasljedovanje. Smatramo da se ne varamo ako kažemo da se časni sluga Božji Ivan Merz velikodušno i požrtvovno, spremno i vjerno predao Gospodinu, bio poslušan bez pridržaja poticajima i nadahnućima Duha Svetoga, svjedočio do kraja svoga života za Krista – bio doista čovjek Božji u najplemenitijem smislu te riječi.
Prebogati sadržaj njegova nutarnjeg života
Prošavši kroz mnoge moralne i vjerske krize, očišćen trpljenjem, tjeskobama i traženjem skinuo je staroga čovjeka i obukao novog tako da je s pravom mogao na kraju svoga zemaljskog života na sebe primijeniti Pavlove riječi: ”Život mi je bio Krist, a smrt dobitak”, koje uklesane na njegovu nadgrobnom spomeniku naviještaju novim naraštajima prebogati sadržaj njegova nutarnjeg života.
Njegovo ime – program života i rada i sadašnjoj Crkvi
Želio bih napose istaknuti iz njegova života dvoje što smatram i te kako aktualnim i za naše vrijeme.
Prvo: Ljubio je Crkvu. I to konkretnu Katoličku Crkvu svoga vremena, koju je tako dobro poznavao sa svim dobrim i manje dobrim, ili čak tamnim stranama. U njoj je vidio “jasnu sliku preljubljenoga Spasitelja i Boga Isusa sa svim njegovim savršenstvima”. I tu je ljubav usađivao u srca mladog naraštaja koji se svrstavao pod zastave organizacije nadahnute njegovim duhom.
I drugo: poštovanje, poslušnost i ljubav prema sv. Ocu papi. Zalagao se za studij papinskih enciklika. ”Merz je bio čovjek enciklika”, rečeno je za njega. U hrvatsku katoličku javnost unio je slavljenje Papina dana. Nije se ustručavao napisati u odgovoru na pitanje jedne ankete zašto ljubi sv. Oca: ”U svetom Ocu, Papi, pod prilikama čovjeka vidim Boga svoga i Gospoda svoga”. Mnogima će te riječi danas zvučiti neobično, a njegov stav i odnos prema papi možda preživljen. No, ne bi li baš taj stav poštovanja, poslušnosti i ljubavi prema sv. Ocu bio siguran izlaz iz današnje nemirne i krizne situacije u kojoj se Crkva nalazi?
Nakon njegove smrti njegovo je ime značilo program života i rada cijeloj jednoj katoličkoj generaciji. A to isto, željeli bismo, može postati i sadašnjoj Crkvi!
Josip Salać
biskup
(GLASILO POSTULATRE “IVAN MERZ” , God. I. br. 1, svibanj 1973, str. 3)