Dr. Ivan Protulipac
1899.-1946.
Predsjednik Hrvatskog Orlovskog Saveza
Orlovstvo – pokret katoličke mladeži nastao je u Čehoslovačkoj koncem 19. stoljeća kao protuteža liberalnom, antikatoličkom Sokolstvu. Oba pokreta imala su u svome programu tjelovježbu i sportske aktivnosti, ali su im svjetonazorska i kulturna usmjerenja bila suprotstavljena. Da bi se očuvala katolička mladež od negativnih utjecaja Sokolstva i njegove ideologije, katolici su osnovali Orlovstvo prožeto vjerskim i moralnim načelima i praksom. Prije Prvoga svjetskog rata ovaj je pokret iz Čehoslovačke došao u Sloveniju, odakle se je nakon rata od 1919. g. počeo širiti po Hrvatskoj. Nakon kratkog članstva u Jugoslavenskom orlovskom savezu u zajedništvu sa slovenskim Orlovstvom, hrvatsko se Orlovstvo osamostaljuje 16. prosinca 1923. osnivanjem Hrvatskog orlovskog saveza (H.O.S)
H.O.S. je bio središnjica i vodstvo cijele Orlovske organizacije i njezinih društava koja su već postojala po Hrvatskoj od 1919. g. Za prvog predsjednik Hrvatskog Orlovstva izabran je dr. Ivan Protulipac (ubijen u Trstu 1946. od jugoslavenskih komunista), a za tajnika je izabran dr. Ivan Merz koji je uskoro postao i glavni idejni vođa cijele organizacije. Na osnivanju H.O.S.-a Merz je za novu organizaciju predložio lozinku EUHARISTIJA-APOSTOLAT-ŽRTVA koja je bilo odmah i usvojena.
Zahvaljujući izvrsnom odgojnom programu Orlovstvo se postupno razvilo u najbrojniju i najbolju katoličku odgojnu organizaciju u Hrvatskoj i BiH. Pisac druge biografije Ivana Merza p. Josip Vrbanek, SJ nazvao ju je „najidelaniji pokret mladeži što ga je hrvatski narod ikada imao“ iz kojega su proizašli brojni zauzeti katolički laici i intelektualci. Orlovstvo je u Hrvatskoj djelovalo deset godina od 1919. do 1929. g. kada je i ono dokinuto i postalo žrtvom tzv. „šestojanuarske diktature“; tadašnji beogradski režim zabranio ga je kao i sve postojeće hrvatske domoljubne udruge i političke stranke.
U vrijeme svoga ukinuća 1929. g. Orlovska je organizacija brojila 248 društava sa 18.500 članova, te 6.300 mlađih pripravnika, zvanih „naraštajci“.
Najautentičniji i najbolji prikaz Hrvatskog Orlovstva ostavio nam je dr. Ivan Protulipac, njegov prvi predsjednik u svojoj knjižici „Hrvatsko Orlovstvo“ koju je objavio 1926. g. na 128 stranica. Bilo je to sedam godina kako se Orlovstvo od 1919. g. počelo širiti po Hrvatskoj, a tri godine nakon što se ono 1923. g. osamostalilo i odijelilo od Jugoslavenskog Orlovskog Saveza.
Original knjige dr. Ivana Protulipca o Hrvatskom Orlovstvu
dostupan je u cijelosti ovdje u pdf formatu.