Već više od deset godina u hrvatskom selu Karaševo u Rumunjskoj posebno se štuje bl. Ivan Merz gdje se svakog mjesec održavaju pobožnosti njemu u čast. Župska zajednica načinila je njegov kip. Postulatura im je poslala relikvije i veliku sliku a Centar za mladež nosi njegovo ime. Za promicanje štovanja i poznavanja bl. Ivana Merza posebno je zaslužan prof. Petar Hategan, lektor za hrvatski jezik na Sveučilištu u Temišvaru.

Ove godine brojna djeca, mladi i odrasli iz Karaševa proslavili su blagdan blaženog Ivana Merza u Karaševu, 10. svibnja 2025. godine.  Program je započeo u 17:30 h u dvojezičnoj rumunjsko-hrvatskoj srednjoj školi. Nakon dočeka djece iz općina Karaševo i Lupak, otvoren je projekt Caravana FOR LIVE pod okriljem blaženog Ivana Merza. Upućeno je nekoliko riječi o njegovoj zaštiti i značaju za hrvatski i vjerski identitet, te o životu samog blaženika.

Nakon radionice je uslijedila sveta misa u mjesnoj crkvi Uznesena Blažene Djevice Marije iz Karaševa. Misu je predvodio župnik župe Karaševo, vlč. Petar Rebedžila. Na samom kraju su se molile litanije blaženog Ivana Merza. Završetkom mise uslijedio je prigodni agape u dvorištu župe. Proslavi su prisustvovali načelnici općina Karaševo i Lupak, g. Ivan Hategan i g. Marjan Lauš, sa suradnicima, ravnateljica škole iz Karaševa, gđa Alina Mištoj, učitelji, profesori, roditelji i drugi.

Uz brojne zahvale svima koji su sudjelovali, za kraj donosimo poticajne riječi organizatora:

„Dakle, započnimo naše putovanje s radošću, bistrim umom i otvorenim srcem živeći poticaj bl. Ivana Merza:  „Dan što ga čovjek posveti drugome nije nipošto gubitak već dobitak. Dani u kojima ne učinimo ništa za druge, već samo za se, to su izgubljeni dani.““


U nastavku možete pročitati kako je mladima i ostalim sudionicima proslave bio predstavljen bl. Ivan Merz na njegov blagdan 10. svibnja 2025. u hrvatskom selu Karaševo u Rumunjskoj.

BLAŽENI IVAN MERZ

(16. prosinca 1896., Banja Luka, BiH – 10. svibnja 1928., Zagreb, Hrvatska)

Tko je bio Ivan Merz?

Ivan Merz bio je mladi Hrvat koji je živio otvorenog srca prema Bogu i ljudima. Rođen je 1896. u Banja Luci, u kulturnoj i uglednoj obitelji. Od malih nogu bio je znatiželjan, marljiv dječak koji je želio naučiti što više o svijetu, ljudima i vjeri.

Ivan Merz nije bio svećenik!

Ovaj laik volio je knjige, školu i studij!

Ivan je bio izvrstan učenik. Volio je čitati, pisati i istraživati. Studirao je književnost, pravo, teologiju, filozofiju i pedagogiju na sveučilištima u Beču i Parizu. Ali ono što ga je činilo posebnim bila je njegova strast za učenjem i želja za stjecanjem znanja.

Jeste li znali da… je Ivan Merz tečno govorio gotovo 10 stranih jezika?

Uz materinji hrvatski, naučio je, između ostalog: francuski, njemački, talijanski, španjolski, engleski, latinski,– pa ih je čak koristio i za čitanje svetih tekstova i literature iz cijelog svijeta!

Kako je živio?

Kad je imao nešto više od 20 godina, nakon što je iskusio svjetski sukob i bio na prvoj crti bojišnice u Italiji, Ivan je duboko otkrio ljepotu vjere. Shvatio je da samo srce posvećeno Kristu poznaje duboku i istinsku sreću. Od tog trenutka nadalje, njegov je život postao put prema svetosti:

molio se svaki dan, išao na svetu misu, volio Krista u euharistiji i strpljivo i radosno pomagao onima oko sebe.

Što je učinio za mlade?

Ivan je znao da su mladi budućnost Crkve i svijeta. Zato je cijeli svoj život posvetio radu s njima. Bio je profesor njemačkog i francuskog jezika – doktorirao je francuski na Sorboni – osnivao je i vodio omladinske pokrete, organizirao putovanja, konferencije, duhovne vježbe i obrazovne susrete. Pisao je članke, držao predavanja i uvijek govorio:

„Mladi se moraju odgajati u istini, ljubavi i čistoći!“

Učio je mlade da život s Bogom nije dosadan, već velika avantura duše.

Što nas danas uči?

Blaženi Ivan Merz je sjajan primjer za svakoga: dijete, tinejdžera, učitelja ili svećenika. Uči nas da:

– mudrost dolazi iz rada i molitve;

– obrazovanje i znanje jezika ključevi su koji otvaraju vrata svijetu i spasenju;

– življenje evanđeoskih vrijednosti daje smisao životu: ljubav, čistoću, istinu, služenje.

Budite i s drugima! Ne živite samo za sebe!

Za njega je svaki trenutak u kojem drugi nije postojao, bio izgubljen trenutak!

Kada je otišao u vječnost?

Ivan je Merz umro, sa samo 32 godine, 10. svibnja 1928. godine u Zagrebu.  Danas je 10. svibnja i blaženici i sveci se spominju kada se rode za nebo.

Što nam nudi bl. Ivan Merz svojim primjerom?

Blaženi Ivan Merz nudi nam konkretan model svetosti u svijetu: življenje evanđeoskih vrijednosti ne kao apstraktnog ideala, već u stvarnom životu – kroz rad, obrazovanje, apostolat, molitvu i društvenu predanost.

Možemo slijediti njegov primjer, počevši od vjernosti u malim stvarima: svakodnevna molitva, geste solidarnosti, moralna hrabrost, njegovanje dobrote oko nas.

“Gorio” je za vrijednostima i ostavio za sobom blago vjere, misli i ljubavi. Papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim 2003. godine, kao znak da je svetost moguća i usred svijeta. On je vaš: “Svjedok – uzor – zaštitnik – primjer – pratitelj – program života i djelovanja”, riječi su Svetog Oca pape, izrečene 22. lipnja 2003. godine pred više od 50 000 vjernika u Banjoj Luci.

Duhovni moto ovog laika bio je Žrtva, Euharistija i Apostolat:

„Nositi Krista u svojoj duši, da ga mogu dati svakoj osobi koju susretne.“

I okupili smo se danas ovdje u Karaševu, hrvatskoj zajednici, u tri dimenzije:

– unutarnja dimenzija: osobno življenje vrijednosti i vjere u srcu;

– zajednička dimenzija: nuđenje znanja kroz služenje drugima, posebno djeci i studentima, mladima;

– kozmička i crkvena dimenzija: sudjelovanjem u svetoj misi prihvaćamo Krista kao Kralja svega stvorenja – teološka intuicija u skladu s liturgijskom i eshatološkom duhovnošću.