17. veljače

SV. TEODOR iz Amaseje, mučenik 306.g.

U posljednjem reformiranom i nadopunjenom izdanju Rimskoga Martirologija iz 2004. godine u kojem su ubilježeni i svi do sada proglašeni hrvatski sveci i blaženici, za dan 17. veljače, odmah nakon podataka o Sedam svetih utemeljitelja, čitamo:

U Amaseji, u Pontu, današnja Turska, mučeništvo sv. Teodora Tironskog, koji je za vrijeme cara Maksimijana, zbog ispovijedanja kršćanske vjeru bio brutalno mučen i bačen u tamnicu i na kraju spaljen na lomači. Sv. Grgur Nisenski u jednom svome čuvenom govoru proslavio je velikim hvalama njegovu svetačku veličinu. – Tako o sv. Teodoru piše u Rimskom martirologiju, najslužbenijem popisu svih svetaca i blaženika koji se štuju i časte u Katoličkoj Crkvi.

Sv. Teodor, (ili Todor, Tudor, Tedi, Ted) jest grčko ime, a u hrvatskom prijevodu glasi Božidar, bio je vojnik u rimskoj legiji. Često ga se naziva i Teodor Tironski po imenu grada Tira jer je prema nekim izvorima bio pripadnik Tirske vojne kohorte. U zapadnom kršćanstvu ga se obično naziva Teodor iz Amaseje, po istoimenom antičkom gradu Amaseji u Pontu, gdje je pretrpio mučeništvo.

Kad je započeo progon kršćana pod carem Maksimijanom koji je vladao od 305. do 311. hrabri vojnik Teodor nije krio da je i on kršćanin. Odbio je žrtvovati poganskim idolima te je zbog toga zatvoren u tamnicu. Sudac ga je potom htio najprije raznim obećanjima privoljeti da se odrekne kršćanstva, a kada je to on odlučno odbio, bio je osuđen na smrt. Prema starim predajama u noći prije mučeničke smrti ukazao mu se Krist i ohrabrio ga govoreći: “Ne boj se Teodore, ja sam sa tobom. Ne uzimaj više zemaljske hrane i pića, jer ćeš biti u drugom životu, vječnom i neprolaznom, sa mnom na nebesima.”

Na današnji je dan 17. veljače 306. godine sv. Teodor najprije okrutno mučen, a onda spaljen na lomači.

Štovanje sv. Teodora veoma brzo proširilo se po cijelom kršćanskom Istoku gdje je i danas veoma štovan, a od šestog stoljeća njegov se kult širi i na kršćanskom Zapadu.

Prva bazilika njemu u čast bila je izgrađena još u 4. stoljeću u Amaseji na mjestu njegova mučeništva. Nakon toga tijekom sljedećih stoljeća bit će mu posvećene mnoge bazilike, crkve i kapele po cijelom kršćanskom Istoku. Štovanje sv. Teodora već od 6. stoljeća širi se na kršćanski Zapad. Prvi trag njegova štovanja nalazi se u Rimu gdje je sv. Teodor prikazan na poznatom mozaiku iz 6. stoljeća u crkvi sv. Kuzme i Damjana (kraj Koloseuma). U istom stoljeću podno Palatina u središtu Rima gradi se crkva u čast sv. Teodoru koja i danas postoji i to u ulici koja nosi njegovo ime.

Osim u Rimu štovanje sv. Teodora proširilo se sljedećih stoljeća po srednjoj i južnoj Italiji gdje su mu podignute mnoge crkve. Odatle je njegovo štovanje došlo i u južnu Hrvatsku, pa tako u Dalmaciji i po otocima susrećemo također crkve i kapele posvećene ovom velikom i veoma štovanom mučeniku. U Milni na Hvaru postoji i župa sv. Teodora gdje mu je ispred crkve postavljen veliki kip, rad franjevačkog umjetnika fra Joakima Gregova. Župa Okrug, kraj Trogira nosi njegovo ime. Zaštitnik je grada Korčule gdje se veoma svečano slavi.

Posebno je važno napomenuti da je sv. Teodor sve do 13. stoljeća bio glavni zaštitnik Venecije kada ga je zamijenio sv. Marko. Bila mu je podignuta crkva u samoj Veneciji koju je kasnije zamijenila bazilika sv. Marka izgrađena na njenom mjestu. Međutim i danas su ostali tragovi i sjećanje na njegov venecijanski patronat: to je njegov veliki kip na stupu pred ulazom u baziliku sv. Marka dok je na drugom stupu njegov nasljednik sv. Marko kao sadašnji zaštitnik Venecije. Sada se uz samu Baziliku sv. Marka nalazi velika kapela sv. Teodora s brojnim freskama iz njegova života. (U toj je kapeli za vrijeme svoga boravka u Veneciji bio ispitivan od Inkvizicije sv. Ignacije Loyolski!)

Sv. Teodora na poseban je način proslavio sv. Grgur Nisenski, crkveni naučitelj, koji je pod konac 4. stoljeća hodočastio u njegovu baziliku podignutu na mjestu njegova mučeništva u Amaseji i ondje je održao veliki i važan govor s opisom njegova mučeništva i njegovih vrlina. Taj se govor sačuvao i tijekom stoljeća sve do danas bio je glavni izvor podataka o herojskom životu i mučeništvu sv. Teodora.

Sv. Teodor se nekada u Katoličkoj Crkvi slavio 9. studenog na spomen posvećenja njegove crkve u Rimu. A nakon nedavne reforme kalendara i ažuriranja Martirologija, spomendan mu je i zbog ekumenskih razloga prenesen na današnji dan 17. veljače. To je dan njegove mučeničke smrti i ujedno se toga dana slavi i po cijelom kršćanskom Istoku. Kršćani Istoka ubrajaju sv. Teodora među tri najveća mučenika-sveca koje oni štuju, a nazivaju ih veliko-mučenici: sv. Juraj, sv. Dimitrije i sv. Teodor !

Sliku sv. TEODORA, koju donosimo u ovoj objavi izradila je u stilu istočnih kršćanskih ikona u Rimu 2016. g. akad. slikarica iz Osijeka SILVIJA METZGER. Ova Ikona danas se nalazi u Zagrebu, u Bazilici Srca Isusova.